News 2011

23.12 Update Health check: Taikatalven Desdemona has healthy eyes.
17.12. Update Puppy plans for 2012 updated: Puppies
10.12. Nordic Winner, Stockholm

Judge: Marion Ten Cate

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 1, CQ, Best Male 1, CACIB, BOB and Nordic Winner 2011

Goya du Terril des Loups Champion Class exc 1, CQ, BM2 and RCACIB.

Taikatalven Dreamcatcher: Champion class exc 3, CQ and BM4.

Females:

Maski du van Lappeenranta Fleur-de-Lis: Junior Class exc 1, CQ, Best Female 3 and Nordic Junior Winner 2011

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate Class exc 1, CQ BF1, CACIB, BOS and Nordic Winner 2011

B´Goldie du Baiser Orageux: Open Class exc 1, CQ, BF2 and RCACIB.

4.12. Austria

Judge: Andrea Kuhrer

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: Open Class exc 1, CAC-CACIB & BOB

4.12. Finnish Winner

Judge: Mme Anne-Marie Heraly

Puppies:

Taikatalven Ellain 1st, BOB puppy

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 2, CQ, BM2 and RCACIB

Goya du Terril des Loups Champion Class exc 3

Females:

Maski du van Lappeenranta Fleur-de-Lis Junior Class exc 1, CK, BF4, RCAC and Finnish Junior Winner 2011

Joliefleur du Terril des Loups Intermediate Class 1 exc, CK, BF3 and CAC

Danse du Soleil du Crepuscule des Loups absent

3.12. Austria

Judge: Zoran Brankovic

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: Open Class exc 1

3.12. Helsinki Winner

Judge: Liliane de Ridder-Onghena

Puppies:

Taikatalven Eirias 1st, BOB puppy

Taikatalven Enflame 2nd in class

Males:

Taikatalven Dreamveawer Open Class VG

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 2

Goya du Terril des Loups Champion Class exc 2, CQ, BM3

Females:

Maski du van Lappeenranta Fleur-de-Lis Junior Class VG

Joliefleur du Terril des Loups Intermediate Class 1 exc

Danse du Soleil du Crepuscule des Loups absent

27.11 Update E-litter puppies have own web-pages now.
22.11 Lillestrom, Norge

Judge: Leni Finne

Taikatalven Dreamcatcher: Champion class exc1, Best Male 1, CACIB, BOB and Norwegian Winner 2011

20.11. France

Obedience competition beginners class

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 178,5/200 pts and 1st in the class of 11.

20.11. Jyväskylä

Judge: Harri Lehkonen

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 1, CQ, BM1, CACIB & BOB

Females:

Taikatalven Darya-I-Nur: Working Class exc 1, CQ, BF1, CAC-CACIB and BOS

19.11. Jyväskylä

Judge: Pirjo Aaltonen

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 1, CQ, BM1, CACIB & BOB

Females:

Taikatalven Darya-I-Nur: Working Class exc 1

13.11. Helsinki, Puppy Show

Judge: Leni Finne

Baby Class

Males:

Taikatalven Eirias 1st, KP, BM 1 and BOB

Taikatalven Enflame 2nd

Females:

Taikatalven Ellain 1st, KP, BF1 and BOS

13.11. Kangasniemi

Judge: Riikka Pulliainen

Taikatalven Darya-I-Nur: Beginners class obedience 160,5 / 200 pts, 1 st prize and TK1

5.11. Luxenbourg

Judge: J. Bond, Ireland

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC-CACIB and Lux Ch.

5.11. Kuopio

Judge: Kaija Rautiainen

Taikatalven Darya-I-Nur: Beginners class obedience 174,5 / 200 pts, 1 st prize and 3rd of 15.

30.10. Lahti, Puppy Show

Judge: Marianne Holm

Baby Class

Males:

Taikatalven Enflame 1st, KP, BM1 and BOS puppy

Females:

Taikatalven Ellain 1st, KP, BF1 and BOB puppy

Taikatalven Eirian 2nd

29.10. Seinäjoki

Judge: Anne-Chatrine Edoff, Sweden

Dream du Crepuscule des Loups: S

23.10. France

Obedience competition beginners class

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 174,5/200 pts and 5th in the class of 19.

23.10. Lohja, Puppy Show

Judge: Maija Sylgren

Baby Class

Males:

Taikatalven Enflame 1st with honours (KP) and BOB

16.10.

Judge: Pirita Pärssinen

Taikatalven Darya-I-Nur: Beginners class obedience 156/200 pts and 2nd prize.

9.10. France

Obedience competition beginners class

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 179/200 pts and 2nd in the class of 10.

8.10. Oulu

Obedience competition beginners class

Judge: Veijo Kinnunen

Taikatalven Devil´s Luck: 168/200 pts, 1st prize and 4th in the class of 9.
5.10. Health check

Joliefleur du Terril des Loups: BB hips and 0/0 elbows

Maski du Van Lappeenranta Fleur-de-Lis: BB hips and 0/0 elbows

1.10. Iisalmi

Judge: Veikko Lappalainen

Taikatalven Darya-I-Nur: Beginners class tracking competition JK1 79/164=243 II-prize and passed to the Open Class tracking.

26.9. Health check

Goya du Terril des Loups: healthy eyes

Joliefleur du Terril des Loups: healthy eyes and back

Maski du Van Lappeenranta Fleur-de-Lis: healthy eyes and back

Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: healthy eyes

Fanny des Loups du Breuil: Healthy eyes, back and 0/0 knees

 

25.9. Maastricht

Judge: Satu Ylä-Mononen

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC-CACIB and BOB

25.9. Tampere, Puppy Show

Judge: Pirjo Aaltonen

Baby Class

Males:

Taikatalven Enflame 2nd, KP and BM2

Taikatalven Eirias 1st, KP, BM1 and BOB puppy

24.9. Tuulos, Puppy Show

Judge: Hannele Jokisilta

Baby Class

Males:

Taikatalven Enflame 1st, KP, BM1 and BOS puppy

Taikatalven Eirias 2nd, KP, BM2

Females:

Taikatalven Ellain 1st, KP, BF1 and BOB puppy

Taikatalven Eirian 2nd

 

Taikatalven breeder group 1st KP

18.9. Oulu

Obedience competition beginners class

Judge: Pirita Pärssinen

Taikatalven Devil´s Luck: 181/200 pts, 1st prize and 2nd in the class of 10.
17.9. Hyvinkää

Judge: Katarzyna Fiszdon, Poland

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male1 and BOS

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best female 1, CAC and BOB

13.9 Update New team member: Gentiane du Mas des Lavandes

11.9. Macon, France

Judge: G. Mansencal

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC-CACIB and BOB

11.9. Helsinki, LTE

Judges: Lea Haanpää and Bengt Söderholm

Taikatalven Desdemona: 127 pts (+1, +1, +3, +2, +1, +1, +1, 2a, gun shooting OK - not used to gun shooting) - passed

Taikatalven Daystar: 157 pts (+2, +3, +1, +2, +1, +1, +1, +3, gunshooting OK) -passed

11.9. Minsk, Belarus

Males:

Open Class: Taikatalven Devil´s Luck: 1 exc, Best male 1, CAC-CACIB, BOB and Belarus Champion.

10.9. Porvoo

Judge: Michel Griol

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male1 and BOB

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups VG

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1 exc, CQ, Best female 4 and CAC

Open class: Taikatalven Desdemona: 1 exc

 

10.9. Minsk, Belarus

Judge:

Zoya Oleinikova

Males:

Open Class: Taikatalven Devil´s Luck: 1 exc, Best male 1, CAC-CACIB, Belarus Winner 2011 and BOB

3.9. Vantaa

Judge: Harto Stockmari

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male 1, BOB

Females:

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1 and BOS

27.8 Kangasniemi LTE

 

Judges: Katri Leikola ja Wilhelmiina Virolainen

Taikatalven Darya-I-Nur Passed with 185 pts (+2, +3, +3, +3, +1, +1, +3, +3 and no problems in gun shooting)

 

21.8. Swedish Winner

Judge:

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male 2 and RCACIB

Working Class: Taikatalven Dreamcatcher: Working class exc1, Best Male 1, CAC-CACIB, BOB and Swedish Winner 2011

Females:

Intermediate Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best female 1, BOS and Swedish Winner 2011

 

21.8. Aubigny-sur-Nere, French Specialty

Dream du Crepuscule des Loups: Selected as s.r. Sujet Recommandee

21.8 Heinola

Judge:

Females:

Open Class: Taikatalven Daystar: exc

20.8 Kouvola

Judge: Maija Sylgren

Males:

Open Class: Taikatalven Dreamweaver: exc 1, CQ, Best male 1, CAC and BOB

Females:

Open Class: Taikatalven Daystar:VG

20.8. Aubigny-sur-Nere, French Specialty

Judge Pauline Stern-Hanf:

Open Class: Dream du Crepuscule des Loups: exc 1 and RCAC

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: exc

Judge: Marie-France Varlet

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: exc

19.8. Aubigny-sur-Nere, France

 

Dream du Crepuscule des Loups: TAN excellent

 

7.8. Stockholm, Sweden

Judge: Charlotte Hojer

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CQ, Best male 1 and BOS

7.8. Salo

Judge: Anna Redica

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male 1, BOS

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best female 2 and CAC

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1 and BOB,

6.8. Swedish Specialty

Judge: Hana Picarcikova

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male 1, BOS and BOS-Champion

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc, CQ, BOB Junior and BIS2 Junior

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, BOB and BIS4

6.8 Östersund, Sweden

Judge: Marianne Holm

Taikatalven Dreamcatcher: Working class exc1, Best Male 1, CAC-CACIB, BOB

31.7. Pori

Judge: Marja Talvitie

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CQ, Best male 1, CACIB and BOB - a new C.I.E.

Females:

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1 exc, CQ, Best female 2 and CAC

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, CACIB and BOS

30.7. Porvoo

Judge: Leni Finne

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CQ, Best male 1 and BOB

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best female 1, CAC and BOS

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: VG

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc

24.7. Helsinki

Judge: Gert Christensen

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 2 exc, CQ, CAC, RCACIB and Best male 2

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ and Best male 3

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 2 exc

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 2 and RCACIB

23.7. Tornio

Judge: Harto Stockmari

Males:

Open Class: Taikatalven Devil´s Dance: 1 exc, CQ, Best Male 1, CACIB and BOS

17.7. Oulu

Judge: Hassi Assenmacher

Males:

Open Class: Taikatalven Devil´s Dance: 1 exc, CQ, Best Male 1, CACIB and BOS

Open Class: Taikatalven Devil´s Luck: 2 exc

16.7. Oulu

Judge: Leena Danker

Males:

Open Class: Taikatalven Devil´s Dance: 1 exc, CQ, Best Male 1, CACIB and BOS

Open Class: Taikatalven Devil´s Luck: 2 exc, CQ, Best Male 2, RCACIB

16.7. Pöytyä

Judge: Päivi Eerola

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best male 1 and BOB

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc, CQ, Best female 1, CAC and BOS

10.7. World Winner, Paris

Judge: Mme Berton

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: exc

Open Class: Goya du Terril des Loups 3 exc

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 3 exc

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 2 exc

9.7. Championnat de France, Paris

Judge: Dr Schaffner

Males:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 4 exc

Open Class: Goya du Terril des Loups 3 exc

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 3 exc

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 2 exc

9.7. Hyvinkää

Judge: Elena Ruskovaara

Open Class: Taikatalven Devil´s Luck: Exc 1, CQ, Best Male 1, CAC and BOB

9.7. Kemi

Judge: Dorota Paz

Open Class: Taikatalven Devil´s Dance: 1 exc, CQ, Best male and BOS

2.7 Trondheim, Norge

Judge: Yvonne Brink

Taikatalven Dreamcatcher: Champion class exc1, Best Male 1, CACIB and BOS

2.7. Tuusula

Judge: Paula Heikkinen-Lehkonen

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1exc, CQ, Best male 1 and BOS

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1 exc

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, BOB

19.6. Haukipudas

Judge: Lena Danker

Open Class: Taikatalven Devil´s Dance: 1 exc, CQ, Best male 1, CAC and BOB

18.6 Bergkamen, Germany

Judge: Beatrice Schwartzentruber

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: BOB

18.6. Riihimäki

Judge: Willemine van Deyl

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1exc, CQ, Best male 1 and BOB

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 2 exc

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1 exc, CQ, Best female 2 and CAC

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, BOS

13.6 Saarbrucken, Germany

Judge: Christine Rossier

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC and BOB

12.6 Saarbrucken, Germany

Judge: Leif Herman Willberg:

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC-RCAC and a German Champion

12.6 Norwegian Regional Specialty

Judge: Marie Burke:

Taikatalven Dreamcatcher: Best Male 1, CAC, BOS

11.6. Finnish Specialty

Judge: Hana Picarcikova

Males:

Open Class: Taikatalven Devil´s Dance: 3 exc, CQ

Open Class: Taikatalven Devil´s Luck: VG

Open Class: Taikatalven Dreamweaver: VG

Open Class: Dream du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best male 1, BOB and BIS4

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1exc, CQ, Best male 2

Females:

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups 1exc, CQ, RCAC and BOS-junior

Junior Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 3 exc, CQ

Open Class: Taikatalven Daystar: exc

Open class: Taikatalven Desdemona: 3 exc, CQ

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, BOS

Veteran Class: Taikatalven Apricot: 4 exc, the oldest dog in the show

Breeding Group: Taikatalven 3rd with honours

11.6 Norwegian Specialty

Judge: Emanuele Boriero:

Taikatalven Dreamcatcher: Best Male 1, CAC, BOS and Norwegian Champion

5.6. Update

Added new photos from E-puppies and Ivö Regional Specialty to Taikatalven Facebook Photo Galleries

2.6 Regional Specialty Ivö, Sweden

Judge: Julie Fynmore

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: Exc 1, CQ, Best female 2, BOB Junior and BIS4 Junior.

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, BOB Open Class, BOB, BIS2 Open, BIS1 Foreign dog and BIS2

Champion Class: Goya du Terril des Loups: 1 exc, CQ, Best male 1, BOS, BOB Champion and BIS1 Champion.

2.6. Kuopio

Passed BH test: Taikatalven Darya-I-Nur

29.5.Hämeenlinna

Character test:

Judges: Anne Juppi and Lea Ylisuvanto

Goya du Terril des Loups: not passed the character test with total points of 28 (-2, 3, 1, 2, 1, -1c, -2, 2a and gunshoot OK).

26.5. Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

23.5. Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

22.5 Salzburg, Austria

Judge: Olli Kokkonen

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: VG1

22.5 Helsinki

Judge: Rony Doejidins

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: VG

Open Class: Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: 1 exc, CQ, Best female 1, CACIB and BOB

Champion Class: Goya du Terril des Loups: VG

21.5 Norway

Tracking Competition

Anita and Charlie - Taikatalven Dreamcatcher - passed class D and is qualified to class C with WCC beinig the 2nd in the class of 10 dogs.

21.5 Viitasaari

Judge: Saija Juutilainen

Intermediate Class: Taikatalven Daystar: VG

20.5 Update Puppies page updated.
19.5. Lahti

Alma - Taikatalven Daystar - and Hellu passed BH test today.

15.5. Update

Added new photos from E-puppies and 14.5 Working Dog Specialty 14.5 in Helsinki to Taikatalven Facebook Photo Galleries

15.5 Viitasaari

Judge: Ligita Zake, Latvia

Intermediate Class: Taikatalven Devil´s Luck Exc1, Best male 2 and CAC

14.5 Working Dog Specialty, Helsinki

Judge: Jaana Hartus

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: 1 exc, CQ, Best Female 1, CAC and BOS.

Champion Class: Goya du Terril des Loups: 1 exc, CQ, Best male 1 and BOB

14.5 Äänekoski

Judge: Gunnel Holm

Intermediate Class: Taikatalven Devil´s Luck VG

8.5. Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

8.5 Dortmund, Germany

Judge: Pauline Stern-Hanf

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 2 exc

7.5 Mikkeli

Judge: Päivi Eerola

Puppy Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1st with honours and BOB-puppy

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: 1 exc, CQ, Best Female 1, CAC and BOS.

Intermediate class: Taikatalven Desdemona: VG

Champion Class: Goya du Terril des Loups: 1 exc, CQ, Best male 1 and BOB

7.5 Varkaus

Obedience Class 1:

Taikatalven Darya I-Nur - Ruuti - and Paula 169/200 pts, 1-prize and 1st in class of 11.

6.5. Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

3.5. Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

1.5 Amiens, France

Judge: Mr Griol

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc

1.5 Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

1.5 Lahti

Puppy Show

Judge: Maija Sylgren

Puppy Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1st with honours and BOB-puppy and Group 4

30.4 Update Facebook gallery added for Charlie.
29.4 Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

28.4 Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

27.4 Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

26.4 Update Dani and Hugo have now their own Facobook galleries.
25.4 Leeuwarden, Netherlands

Judge: Roni Doedijns

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC-CACIB & BOS

25.4 Update

Added new photos from E-puppies to Taikatalven Facebook Photo Galleries

24.4 Update Puppies were born today: 4 males and 2 females.
23.4. Update A new page: Maski du van Lappeenranta Fleur de Lis Family-page.
23.4 Lappeenranta

Judge: Hanne Laine Jensen

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: Exc1

22.4 Lahti

Judge: Soile Bister

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: Exc1, CQ, CAC and 2nd best female.

17.4 Helsinki

Puppy Show

Judge: Nina Janger

Puppy Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1st with honours and BOB-puppy

10.4 Austria

Judge: Stefan Sinko

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 1 exc, CAC-CACIB & BOS

8.4 Update Taikatalven Facebook Photo Galleries updated
3.4 Lohja

Puppy Show

Judge: Hilkka Salohalla

Puppy Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1st with honours and BOB-puppy

1.4 Update

Tyty (Taikatalven Aurora), Roni (Taikatalven Ablaze) and Kami (Taikatalven Apricot) are today 15 years old. It is amazing how the time flies and so much has happened during the years. Old dogs are a joy in life - I hope we can keep these for a long time still with us.

 

Happy Birthday April Fools of 1996 - Tyty, Roni and Kami.

 

27.3 Luxembourg

Judge: Dirk Spryt

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 2 exc and RCAC

27.3 Norway Charlie - Taikatalven Dreamcatcher - passed BH test today.
26.3 Vääksy

Obedience Class 1:

Taikatalven Daystar - Alma - and Hellu 193/200 pts with honours, 1-prize and 1st in class of 12. They received also Obedience 1 - title (TK1)

26.3 Update

Added new photos: Taikatalven Facebook Photo Galleries

23.3 Goya du Terril des Loups best show dog of all breeds in Helsinki Kennel District (Helsingin kennelpiiri).
22.3 Update A new page: Links to Taikatalven Facebook Photo Galleries available
20.3. Dannemarie, France

Obedience:

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: exc1 92/100 pts

20.3 Lohja

Puppy Show

Judge: Mari Palgi

Puppy Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 1st with honours and BOB-puppy

20.3 Vilnius, Lithuania

Judge: Kitty Jong

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: exc1, jCAC, BOB-junior and Vilnius Junior Winner 2011

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1exc, best male 1, CAC, CACIB and Vilnius Winner 2011

19.3 Vilnius, Lithuania

Judge: Thomas Rolin

Junior Class: Joliefleur du Terril des Loups: exc1, jCAC, BOB-junior and Lithuanian Junior Winner 2011

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1exc, best male 1, CAC, CACIB, Lithuaninan Champion and Lithuanian Winner 2011

13.3 Offenburg, Germany

Judge: Pietro Bottagisio, Italy

Open Class: Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: 2 exc

13.3 Kouvola

Obedience Class 1:

Taikatalven Daystar - Alma - and Hellu 169,5/200 pts, 1-prize and 2nd in class of 17.

13.3. Riga, Latvia

Intermadiate Class: Taikatalven Dreamweaver: Best male 1, CAC, CACIB. BOB and Latvian Winner 2011

8.3 Update Pampo - Taikatalven Devil´s Dance - hips A/A and elbows 0/0.
26.2 Kuopio

Obedience Class 1:

Taikatalven Darya-I-Nur- Ruuti - and Paula 144,5/200 pts and 2-prize

19 - 20.2 Update Puppies page updated: Dusty covered Goldie.
20.2 Friburg, Switzerland

Judge: M. N. Deschuymere, Belgium

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: CAC-CACIB and BOS

19.2 Friburg, Switzerland

Judge: M. C. de Giuliani, Italy

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie: CAC-CACIB and BOB

19.2 Lohja

Puppy Show

Judge: Leni Finne

Baby Class: Maski du Van Lappeenranta Fleur-de Lis: 2nd with honours (KP)

Puppy Class: Joliefleur du Terril des Loups: 1st with honours and BOB-puppy

9.2 Update Pampo - Taikatalven Devil´s Dance - has his ophtamology today and has healthy eyes.
23.1 Pornainen

Obedience Class 1:

Taikatalven Daystar - Alma - and Hellu 189,5/200 pts, 1-prize and 2nd in class of 12.

23.1 Turku

Judge: Zorica Salijevic, Sweden

Puppy Class: Joliefleur du Terril des Loups 1st in females.

16.1. Lahti

Judge: Irina Poletaeva

Puppy Class: Joliefleur du Terril des Loups best of breed puppy

Males:

Champion Class: Goya du Terril des Loups 1exc, CQ (CAC QUALITY), Best Male 1and BOS

Females:

Intermediate Class: Taikatalven Daystar vg3

Intermediate Class: Taikatalven Darya-I-Nur exc1, CQ, Best female 1, CAC and BOB

Judge: Rainer Vuorinen

Puppy Class: Fanny des Loups de Breuil BOB-pyppy

15.1 Lohja, Puppy Show

Judge: Matti Luoso

Puppy class: Joliefleur du Terril des Loups 1st with honours (1KP) - 2nd best female puppy

Baby class: Maski du van Lappeenranta Fleur-de-Lis 1st with honours (1KP) and best of breed puppy.

9.1 Kajaani

Judge: Karl-Erik Johansen, Sweden

Intermediate Class: Taikatalven Devil´s Dance VG

5.1. Update Charlie - Taikatalven Dreamcatcher - is the best show malinois 2010 in Norway.
1.1. Update

SBPKY Belgians of the year 2010:

 

Show Malinois

1st Goya du Terril des Loups 57pts / 10 shows

2nd Danse du Soleil du Crepuscule des Loups 44/10

3rd Dream du Crepuscule des Loups 27/6

 

Puppy of the year (all varieties)

2nd Joliefleur du Terril des Loups 15/3

1.1. Update 2010 News here
1.1 Update 2009 News in here
1.1 Update 2008 News in here
1.1 Update 2007 News in here