News 2012

16.12 Swedish Winner, Stockholm

Judge: Jefferey Horswell

 

Males:

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc1, CQ BM1, CAC-CACIB, BOS and Swedish Winner 2012
Goya du Terril des Loups: Champion Class exc3


Females:

Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc2, CQ
Taikatalven Ellain Intermediate Class exc1, CQ and BF4
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc1, CQ, BF1, CACIB, BOB, Swedish Winner 2012 and Group 4
Taikatalven Daystar Working Class exc1, CQ, BF2, CAC, RCACIB & Swedish and Nordic Champion

9.12 Finnish Winner, Helsinki

Judge: Laura Vassallo

 

Males:
Taikatalven Eirias Intermediate Class exc2, CQ & RCAC
Taikatalven Enflame Intermediate Class exc1, CQ & CAC
Dream du Crepuscule des Loups Open Class exc1, CQ, BM1, CACIB, BOS and Finnish Winner 2012
Taikatalven Dreamweaver Open Class exc4
Goya du Terril des Loups: Champion Class exc2, CQ, BM4
Females:

Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc1, CQ, RCAC and Finnish Junior Winner 2012
Taikatalven Ellain Intermediate Class exc1, CQ
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc4
Danse du Soleil du Crepuscule des Loups Open Class exc1, CQ, BF3 and RCACIB
Taikatalven Daystar Working Class exc1, CQ, BF4, CAC & Finnish Champion

Taikatalven Breeder group 2nd with honours

8.12 Helsinki Winner

Judge: Harri Lehkonen

 

Males:
Taikatalven EiriasIntermediate Class vg3
Taikatalven EnflameIntermediate Class exc1 &CQ
Taikatalven EirysIntermediate Class exc2 &CQ
Dream du Crepuscule des Loups Open Class exc1, CQ, BM2 & RCACIB
Taikatalven Dreamweaver Open Class exc3

Females:
Taikatalven EllainIntermediate Class exc1
Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class vg1
Danse du Soleil du Crepuscule des Loups Open Class vg1

Taikatalven Breeder group 1st with honours

25.11 Oslo, Norwegian Winner

Judge:

 

Males:

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc1, CQ BM1, CACIB, BOS and Norwegian Winner 2012

23.11 Update

 

Puppies page updated

 

11.11 Jyväskylä

Judge: Päivi Eerola

 

Males:
Dream du Crepuscule des Loups Open Class exc1, CQ, BM2 & RCACIB

Females:
Taikatalven Ellain Intermediate Class exc1, CQ, BF2, CAC-RCACIB
Taikatalven Daystar Working Class exc1

7.11 Heath update

Taikatalven Ellain: hips BB and 0/0 elbows

Taikatalven Eirig: hips AA and 0/0 elbows

4.11 Herning, Nordic Winner

Judge: Beata Petkevica

 

Males:

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc2, CQ BM1, CAC, CACIB, DKCH, C.I.E., BOS and Nordic Winner 2012
Goya du Terril des Loups: Champion Class exc3, CQ, BM3

Females:
Taikatalven Daystar Working Class exc1, CQ, BF4
Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc1, CQ, BF2, RCAC and Nordic Junior Winner 2012
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc1, CQ, BF1, CAC, CACIB, DKCH, BOB and Nordic Winner 2012

4.11 Tartto, Estonia

Judge: Jean Lawless

Females:

Taikatalven Ellain: Intermediate Class exc1, BF1, CAC

3.11 Herning, Danish Winner

Judge: Jochen Eberhard

 

Males:

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc2, CQ BM2, RCAC & RCACIB
Goya du Terril des Loups: Champion Class exc3

Females:
Taikatalven Daystar Working Class exc1, CQ, BF1, CAC, CACIB & Danish Winner 2012
Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class VG3
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc1, CQ, BF2, RCAC and RCACIB

3.11 Tartto, Estonia

Judge: Marianne Holm

Females:

Taikatalven Ellain: Intermediate Class exc1, BF1, CAC and BOB

31.10. Health update

Taikatalven Eirias CB hips and 0/0 elbows
Taikatalven Eirys BB hips and 0/0 elbows
Taikatalven Eirian AA hips and 0/0 elbows

Taikatalven Enflame BA hips and 0/0 elbows
Gentiane du Mas des Lavandes AA hips and 1/1 elbows

27.10 Seinäjoki

Judge: Kitty Sjong

Taikatalven Devil´s Luck Champion Class exc1, CQ, BM2, CACIB and C.I.E

25.10 Update Goya du Terril des Loups is a new Estonian Champion
22.10. Health update

Taikatalven Eirig Healthy eyes and back
Taikatalven Eirias Healthy eyes
Taikatalven Enflame Healthy eyes and back
Taikatalven Eirys Healthy eyes and back
Taikatalven Ellain Healthy eyes and back
Taikatalven Eirian Healthy eyes and back

Taikatalven Dreamweaver Healthy eyes
Gentiane du Mas des Lavandes Healthy eyes and back

21.10 Turku

Judge: Mario Gil De Biedma

Females:

Taikatalven Eirian Junior Class vg1

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF3 and RCAC

Joliefleur du Terril des Loups: Open Class exc1, CQ, BF1, CACIB and BOB

13.10 Hamar, Norge

Judge: Petra Junehall

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc1, CQ, BM1, CACIB and BOB

7.10 Helsinki

Character test:Lea Haanpää and Pirjo Ojala-Laine

Taikatalven Devil´s Luck 140 pts, gunproof, +1, +1, +1, +2, +1, +1, +1, +3

Taikatalven Devil´s Dance 127 pts, gunproof; -1, +3, +1, +2, +1, +2, +1, +3
Taikatalven Dreamweaver 143 pts, gunproof, +1, +3, +2, +2, +1, +1, +1, +3

16.9. Vejen, Danmark

Judge: Kim Vigso Nielsen

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie Champion Class exc1, CQ, BM1 and BOB

15.9. Vejen, Danmark

Judge: Annmarie Maeland

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie Champion Class exc1, CQ, BM1, CAC, BOB and Danish Champion

9.9 Porvoo

Judge: Jesper Andersson

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1,CQ, BM1, BOS

Taikatalven Eirias: Junior Class exc1, CQ, BM2 and CAC

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC, BOB Junior and BOB

Joliefleur du Terril des Loups: Open Class exc1, CQ and BF2

8.9 Luige, Tallinn, Estonia

Judge:

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, BF1, jCAC, BOB Junior, BOB and Estonian Junior Champion

3.9 Lahti

Winners Class Tracking competition

Taikatalven Daystar JK3 1with 237 points

2.9 Tromssa, Norway

Judge:

Taikatalven Devil´s Luck Champion Class VG

26.8 Rovaniemi

Judge: Johan Juslin

Taikatalven Devil´s Luck Champion Class exc1, CQ, BM2

26.8 Trondheim, Norge

Judge: Laurent Picard

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc1, CQ, BM1 and BOB

25.8 Aubigny-sur-Nere, NE France

Gentiane du Mas des Lavandes passed CANT.

Dream du Crepuscule des Loups in the BIS1 Crepuscule des Loups breeding group.

25.8 Trondheim, Norge

Judge: Andrwe Brace

Taikatalven Dreamcatcher: Champion Class exc1, CQ, BM1 and BOB

25.8 Aubigny-sur-Nere, NE France

Judge: Michel Griol

Males:

Dream du Crepuscule des Loups Open Class exc

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie Champion Class exc 5

 

Judge: Laura Vassallo

Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc2

25.8 Tervakoski

Judge: Maija Sylgren

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, CACIB and BOB

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOS

Joliefleur du Terril des Loups: Open Class exc1, CQ, BF2, CACIB and C.I.E.

19.8 Baltic Winner, Tallinn, Estonia

Judge: Astrid Lundava, Estonia

 

Females:

Taikatalven Ellain Junior Class exc1, CQ, BF1, jCAC, BOB and Baltic Junior Winner 2012

18.8 Kouvola

Judge: Walter Schicker

 

Females:

Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc1, CQ, BF2 and RCAC
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc1, CQ, BF1 and BOB

17.8 Rainbow bridge

Taikatalven Apricot - Kami - Queen of our Hearts

1.4.1996 -17.8.2012

 

12.8 Helsinki

Judge: Marianne Holm

 

Females:

Taikatalven Ellain Junior Class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

10.8 Update

 

Puppies page updated

 

10.8 Health update

Taikatalven Daystar heathy eyes

9.8

Open Class Tracking competition

Taikatalven Daystar 281 pts (29/86/166), 1st prize, JK1 and a class win

5.8 Kuopio

Judge: Marja Talvitie

Males:

Taikatalven Enflame Junior Class exc1, CQ, BM1, CAC and BOS

 

Females:

Taikatalven Ellain Intermediate Class exc1, CQ, BF1, CAC-CACIB and BOB

4.8 Swedish Specialty

Judge: Cath Bond

 

Males:
Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, BOS and BOB Champion

Females:

Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc1, CQ, BF2 and BOB Junior
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc2, CQ and BF4
Danse du Soleil du Crepuscule des Loups Open Class exc1, CQ, BF1 and BOB

3.8 Kuopio

Judge: Stephanie Rickard, Australia

Males:

Taikatalven Enflame Junior Class exc1, CQ, BM1, CAC and BOB

 

Females:

Taikatalven Darya-I-Nur Working Class exc1, CQ, BF2 and RCACIB

23.7. Mäntsälä

Judge: Karl-Erik Johanssen

Males:


Taikatalven Enflame Junior Class exc1, CQ, BM2 and CAC

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie Champion Class exc1, CQ, BM1 and BOS

 

Females:

Taikatalven Ellain Junior Class exc2
Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc1, CQ, BF2 and CAC

Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc1, CQ, BF1 and BOB

22.7 Kemi

Judge: Istvan Laszlo

Taikatalven Devil´s Luck Champion Class exc1, CQ, BM1 and CACIB

22.7 Finnish Specialty, Kangasala

Judge: Kris Malinowski

 

Males:
Taikatalven Eirias Junior Class exc2
Taikatalven Enflame Junior Class exc3
Taikatalven Eirys Junior Class vg4
Dream du Crepuscule des Loups Open Class exc
Taikatalven Devil´s Dance Open Class vg
Taikatalven Dreamweaver Open Class vg
Disco-Sauvage du Mas de la Galandie Champion Class exc3

Females:
Taikatalven Ellain Junior Class exc2
Taikatalven Eirian Junior Class exc3
Gentiane du Mas des Lavandes Junior Class exc1, CQ, BF3, RCAC and BOS Junior
Maski du van Lappeenranta Fleur-de-Lis Intermediate Class exc1
B´Goldie du Baiser Orageux Open Class exc4
Joliefleur du Terril des Loups Open Class exc3
Danse du Soleil du Crepuscule des Loups Open Class exc1, CQ, BF1, BOB and BIS4
Taikatalven Desdemona Open Class vg
Taikatalven Darya-I-Nur Working Class exc1
Taikatalven Daystar Working Class exc2

Tourist Class:
Taikatalven Eirig 2nd placement

Taikatalven Breeder group 1st with honours and BIS4

Progeny Groups:
Dream du Crepuscule des Loups 1st with honours and BIS3
B´Goldie du Baiser Orageux 2nd

 

18.7 Rainbow bridge
17.7 Kiiminki

Obedience Beginners Class

Judge: Allan Aula

Taikatalven Devil´s Luck: 166 pts and TK1

15.7 Forssa

Judge: Likita Zake

Taikatalven Daystar: Working class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

15.7 Partaharju

Judge: Matti Nuojua

Taikatalven Darya-I-Nur passed endurance (AD) test

14.7 Oulu

Judge: Pirjo Aaltonen

Males:

Taikatalven Devil´s Dance: Open Class exc1, BM2 and RCACIB

Taikatalven Devil´s Luck: Champion Class exc1, BM1, CACIB, BOB

8.7 Karjaa

Judge: Walter Schicker, Germany

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF2 and CAC

Joliefleur du Terril des Loups: Open class exc1, CQ, BF1, CACIB and BOB

2.7 Jyväskylä Character test

Judges: Lea Haanpää and Bengt Söderholm

Dream du Crepuscule des Loups 127 points (+1, +1, +3, +2, +1, +1, +1, +2a, gun shooting OK - not used to gun shooting) - passed.

30.6 Laukaa

Judge: Paavo Mattila

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc1, CQ, BM1 and BOB

23.6 Uden, Netherlands

Judge: August de Wilde

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie RCAC-RCACIB

17.6 Helsinki

Judge: Irina Poletaeva

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1,CACIB and BOS

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1 and BOB Junior

Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: Open Class exc1, CQ, BF1, CACIB and BOB

17.6 Ballerup, Copenhagen Winner, Denmark

Judge: Guy Jeavons, Canada

Males:

Taikatalven Devil´s Luck: Champion Class exc1, BM2, RCACIB

Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Open Class exc1, BF1, CAC-CACIB, BOB and Copenhagen Winner 2012

16.6 Ballerup, Denmark

Judge: Stesios Makaritis, Greece

Males:

Taikatalven Devil´s Luck: Champion Class exc1, BM1, CAC-CACIB, BOS and Danish Champion

Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Open Class exc1, BF1, CAC-CACIB and BOB

14.6

Tracking beginners class:

Taikatalven Daystar 73/175 258pts, II-Prize, JK1 and 1st in class

9.6 Salo

Judge: Juha Putkonen

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, BOS

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

9.6 Tilburg, Netherlands

Judge: Roger Vanhoenacker

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie CAC-CACIB-BOB

3.6 Tallinn, Estonian Winner, Estonia

Judge: Myriam Vermeire, Belgium

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, BM1, CAC-CACIB, BOB, Estonian Winner 2012 and Group 1

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, jCAC, Junior BOB, BF1, BOS, Estonian Junior Winner and Estonian Winner 2012

Joliefleur du Terril des Loups: Open Class exc1, BF2 and CAC-CACIB

3.6 Mänttä

Judge: Tarja Löfman

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class VG2

27.5 Järvenpää

Judge: Arne Foss, Norway

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, BOS

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF2 and RCAC

Maski du van Lappeenranta Fleur de Lis: Intermediate Class exc1

Joliefleur du Terril des Loups: Open class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

27.5 Regional Specialty, Norway

Judge: Sandra Dubah, UK

Males:

Taikatalven Dreamcatcher: Working class exc1, CQ, BM1, BOB ans BIS3

26.5 Helsinki

Judge: Elena Ruskovaara

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, BOB

Females:

Gentiane du Mas des Lavandes: Junior class exc2, CQ and BF4

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOS

26.5 Norwegian Specialty

Judge: Trevor Wheeler, UK

Males:

Taikatalven Dreamcatcher: Working class exc1, CQ, BM1, BOB ans BIS3

20.5 Järvenpää

Agility:

Taikatalven Daystar

Jump Course Maxi 1: 0-result, 3rd placement and LUVA

20.5 Salo

Judge: Jaana Hartus

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, BOB

Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate class exc1, CQ, BF1, CAC and BOS

19.5 World Dog Show, Salzburg, Austria

Judge: Andrea Kuhrer

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie Open Class exc1, Best male 1, CAC-CACIB, BOB and World Winner 2012

19.5 Jämsä

Judge: Pirjo Aaltonen

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc1, BM1 and BOB

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOS

17.5 Regional Specialty Ivö, Sweden

Judge: Sandra Smith, UK

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion class exc1, CQ, BM1, BOB & BIS3 Champion, BOB and BIS3

Taikatalven Dreamcatcher: Working class exc1, CQ, BM3, CAC and BOB & BIS1 Working dog

Females:

Gentiane du Mas des Lavandes: Junior class exc1, CQ, BF2, BOB and BIS3 Junior

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate class exc1, CQ, BF1, BOB and BIS2 Intermediate and BOS

Danse du Soleil du Crepuscule des Loups: Open Class exc1, CQ, BF3 and BOB Open Class

13.5 Hamina

Judge: Zorica Salijevic, Sweden

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BM1, CACIB, BOS

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

12.5 Saint-Gall, Switzerland

Judge: Lisbeth Mach, Switzerland

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie CAC-CACIB-BOB

6.5. Rome, FBMM World Winner Specialty

Judge: Hana Pisarcikova

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc1, BM1, CAC, BOB and BIS1

5.5. Rome, Italian Specialty

Judge: Manuelo Boriero

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc1, BM1, CAC, BOB and BIS1

5.5. Parikkala

Judge: Elena Ruskovaara

Males:

Taikatalven Eirys: Junior class exc1, CQ, BM1, CAC and BOB

5.5. Helsinki, Working dog Specialty

Judge: Maija Sylgren

Males:

Taikatalven Eirias Junior Class exc1

Taikatalven Enflame Junior Class vg2

Taikatalven Dreamveawer Open Class exc 1, CQ, Best male 1 and BOS

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate class exc1, CQ, BF2 and RCAC

 

Taikatalven Breeder Group 1st with honours and BIS3

28.4 Lahti

Judge: Mats Lindborg

Males:

Goya du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BM1, CACIB, BOB and Group 4

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOS

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate class exc1, CQ, BF2, RCAC and CACIB

Maski du van Lappeenranta Fleur de Lis: Open Class exc1, CQ, BF3 and RCACIB

28.4 Sunndalsora, Norway

Judge: Vincent O' Brien

Taikatalven Dreamcatcher Champion class exc 1, CQ, BM1 and BOB

24.4 Health check Taikatalven Enflame has healthy eyes.
15.4 Wieselburg, Austria

Judge: Regina Bregenzer, Austria

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie CAC-CACIB-BOS

14.4 Vaasa

Judge: Jan de Gids

Males:

Taikatalven Devil´s Luck: Champion Class VG

9.4. Lappeenranta

Judge: Juha Putkonen

Gentiane du Mas des Lavandes: BOB-puppy

Males:

Taikatalven Eirys: Junior class exc1, CQ, BM2 and CAC

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc1, CQ, BM1 and BOS

Females:

Taikatalven Ellain: Junior class exc1, CQ, BF1, CAC and BOB

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate class exc1, CQ, BF2 and RCAC

31.3 Colmar, France

Judge: Michel Griol

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie CAC-CACIB-BOB

26.2 Fribourg, Swizerland

Judge: Benoit Thevenon

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie CAC-CACIB-BOB

25.2 Fribourg, Swizerland

Judge: Eva Mosiman

Disco-Sauvage du Mas de la Galandie a new Swiss Champion

25.2 Tuusniemi

Judge: Pirjo Aaltonen

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 1, CQ, Best Male 1 and BOB

14.2. Update The best show malinois in Norway in 2011 for the second year in row: Taikatalven Dreamcatcher
5.2 Puppy Show, Lohja

Judge: Mari Palgi

Baby females:

Gentiane du Mas des Lavandes: 1 with honours, BOB-puppy and Group 4

21.1 Turku

Judge: Espen Engh

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 1, CQ, Best Male 1, CACIB, BOS

Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Intermediate Class exc 1, CQ BF2 and CAC-RCACIB

15.1. Lahti

Judge: Antti Nieminen

Puppies:

Taikatalven Eirias 1st, BOS puppy

Taikatalven Eirys 2nd

Taikatalven Ellain BOB-puppy

Males:

Taikatalven Dreamveawer Open Class exc 1, CQ, Best male 1 and BOB

15.1 Kajaani

Judge: Gert Christensen

Males:

Dream du Crepuscule des Loups: Open class exc 1, CQ, Best Male 1, CACIB, BOS

Taikatalven Devil´s Luck: Champion Class exc 1, CQ, Best Male 2 and RCACIB

 

1.1. Update

SBPKY Belgians of the year 2011:

 

Obedience Novice (all varieties)

1st Taikatalven Darya-I-Nur 806,5 pts / 5 competitions

6th Taikatalven Devil´s Luck 483 / 3

 

Obedience dog

18th Taikatalven Daystar 15 / 3

19th Taikatalven Devil's Luck 13 / 3

 

Show Malinois

1st Goya du Terril des Loups 51pts / 10 shows

2nd Danse du Soleil du Crepuscule des Loups 36/7

3rd Dream du Crepuscule des Loups 26/3

6th Joliefleur du Terril des Loups 17/5

7th Taikatalven Devil´s Dance 17/5

10th Taikatalven Darya-I-Nur 8/2

13th Taikatalven Devil´s Luck 5/1

 

Quality dog (all varieties)

1st Goya du Terril des Loups 21pts / 13 shows

8th Danse du Soleil du Crepuscule des Loups 14/8

10th Maski du van Lappeenranta Fleur de Lis 13/5

11th Joliefleur du Terril des Loups 13/9

21th Taikatalven Devil´s Dance 8/6

 

Puppy of the year (all varieties)

2nd Maski du van Lappeenranta Fleur de Lis 25/5

4th taikatalven Ellain 18/4

7th Taikatalven Eirias 15/3

8th Taikatalven Enflame 11/3

15.1. Update 2011 News here
1.1. Update 2010 News here
1.1 Update 2009 News in here
1.1 Update 2008 News in here
1.1 Update 2007 News in here