News 2014

14.12 Stockholm, Swedish Winner

Judge: Nina Karlsdotter

 

MALES:

Intermediate Class:

Taikatalven Four-Leaf Clover exc1


FEMALES:


Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1, CACIB, BOB and Swedish Winner 2014


7.12 Helsinki, Finnish Winner

Judge: Jeff Horswell

 

PUPPIES:

Taikatalven Golden Fire 1st

Taikatalven Ghost Love Score 2nd with honours

 

MALES:

Intermediate Class:

Taikatalven Four-Leaf Clover exc1, CQ, BM1, CAC-CACIB, BOS and Finnish Winner 2014


FEMALES:


Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1, CACIB, BOB and Finnish Winner 2014

Taikatalven Ellain exc2, CQ, BF2 and RCACIB

 

Veteran Class:

B´Goldie du Baiser Orageux exc1, CQ, BOB Veteran and FinnishVeteran Winner 2014



6.12 Helsinki, Helsinki Winner

Judge: Kim Vigsö-Nielsen

 

PUPPIES:

Taikatalven Ghost Love Score 1st with honours and BOB

 

MALES:

Intermediate Class:

Taikatalven Four-Leaf Clover exc1, CQ, BM3, RCAC and RCACIB (will be confirmed as CACIB)
Taikatalven Felix Felicis exc2 and CQ


FEMALES:

Working Class:

Taikatalven Daystar exc1, CQ, BF4


Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF2 and RCACIB

Taikatalven Ellain exc3

 

Veteran Class:

B´Goldie du Baiser Orageux exc1, CQ, BOB Veteran and Helsinki Veteran Winner 2014

 

Taikatalven Breeding Class 1st with honours

19.11 Norway

Judge: Tanja Hulsund

 

MALES:
Puppy Class:

Taikatalven Ghost Fire BOB, Group 1 and BIS3


15.11 Oslo Norway

Judge: Colm Hastings

 

MALES:
Puppy Class:

Taikatalven Ghost Fire BOB

Champion Class:

Goya du Terril des Loups: exc1, CQ, BM1, CACIB, BOS and Nordic Winner 2014


FEMALES:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1, CAC-CACIB, BOB
and Nordic Winner 2014

14.11 Oslo Norway

Judge: Marion Ten Cate

 

MALES:
Puppy Class:

Taikatalven Ghost Fire BOB

Champion Class:

Goya du Terril des Loups: exc1, CQ, BM1, CACIB, BOS and Norwegian Winner 2014


FEMALES:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1, CAC-CACIB, BOB
, Norwegian Winner 2014 and Norwegian Champion

9.11. Tartto, Estonia

Judge: Dirsk Spryt

 

MALES:

Intermediate Class:
Taikatalven Firecracker G (for bite)


9.11 Jyväskylä

Judge: Paula Heikkinen-Lehkonen


FEMALES:

Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1 and BOB

Taikatalven Ellain exc2

8.11. Tartto, Estonia

Judge: Myriam Vermeire

 

MALES:

Intermediate Class:
Taikatalven Firecracker S (for bite)


8.11 Norway

Puppy Show

Taikatalven Ghost Fire BOB, Group 1 and BIS3

8.11 Lahti

Puppy Show

Judge: Tarja Löfman

 

Taikatalven Ghost Love Score 1st with honours and BOB

26.10 Lahti

Puppy Show

Judge: Olli Kokkonen

 

Taikatalven Golden Fire 1st with honours and BOS

Taikatalven Ghost Love Score 1st with honours and BOB

4.10 Parikkala

Obedience Class 1

Judge: Anne Nokelainen

 

Taikatalven Eirys 140 pts, 2nd prize

4.10 Tuulos

Judge: Jaana Hartus

 

MALES:

Intermediate Class:
Taikatalven Felix Felicis Exc1, CQ, BM1, CAC and BOS


FEMALES:

Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1 and BOB

28.9 Estonia

 

Taikatalven Daystar: Champion Class: exc1, CQ and BF2


27.9 Estonia

 

Taikatalven Daystar: Champion Class: exc1, CQ, BF1, CAC, BOB and Estonian Champion


26.9 Update

Australian Kelpie male Tegoura Something Like That, bred by Sharryn and Stephen Lewis, arrived from Australia.

21.9 Norway

Puppy Show (Irene Krogstad)

Taikatalven Ghost Fire BOB and Group 2

20.9 Tampere

Judge: Juha Putkonen

 

MALES:

Intermediate Class:
Taikatalven Firecracker exc1, CQ, BM1, CAC and BOS


FEMALES:

Champion Class:
Taikatalven Ellain exc2, CQ, BF2
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1 and BOB

13.9 Porvoo

Judge: Elena Ruskovaara

 

MALES:

Junior Class:
Taikatalven Firecracker exc1, CQ, BM4, RCAC
and BOB-Junior

Intermediate Class:

Taikatalven Four-Leaf Clover exc1, CQ, BM2 and CAC
Taikatalven Felix Felicis VG2

Open Class:
Taikatalven Dreamweaver: exc1, CQ, BM3

Champion Class:

Goya du Terril des Loups: exc1, CQ, BM1 and BOB


FEMALES:

Champion Class:
Taikatalven Ellain exc2, CQ, BF3
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1 and BOB

Breeders Class:
Taikatalven BOB breeder with honours

7.9 Norwegian Specialty

Judge: Thomas Nallin

Taikatalven Ghost Fire Puppy BOS

6.9 Norwegian Specialty

Judge: Beata Strybova

Taikatalven Ghost Fire Puppy BOB

6.9 Helsinki

Judge: Harri Lehkonen


FEMALES:

Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1 and BOB

4.9 Norway

Puppy Show

Taikatalven Ghost Fire BOB

31.8 Norway

Puppy Show (Francesco Cochsetti)

Taikatalven Ghost Fire BOB and BIG2 (Marion Ten Cate)

30.8. Janakkala

Judge: Tarjan Annamaria

MALES:

Junior Class:
Taikatalven Firecracker exc1, CQ, BM2 and RCAC

Intermediate Class:

Taikatalven Felix Felicis exc1. CQ, BM1, CAC, CACIB and BOS


FEMALES:

Champion Class:
Joliefleur Du Terril Des Loups exc1, CQ, BF1 and BOB

24.8 NE France


Gentiane Dite Kaneli Du Mas Des Lavandes pre-selected as Sujet Recommandee

24.8 Lappeenranta

Judge: Päivi Eerola

MALES:

Goya du Terril des Loups: Champion Class: exc1, CQ, BM1 and BOS

FEMALES:
Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOB

24.8. Heinola

Judge: Tarja Löfman

Junior Class:
Taikatalven Firecracker exc1

23.8. Nokia

Judge: Steinbock Janiki

Junior Class:
Taikatalven Firecracker exc1

23.8 Kouvola

Judge: Saija Juutilainen


Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOB

23.8 NE France

MALES: M Schaffner


Open Class:
Taikatalven Enflame TB

FEMALES: Mme Arsene

Open Class:
Gentiane Dite Kaneli Du Mas Des Lavandes exc+
Taikatalven Ellain exc

22.8 NE France


Taikatalven Enflame CSAU excellent & TAN excellent

16.8. Raisio

Judge: Martin Margaret

Junior Class:
Taikatalven Firecracker VG2

10.8. World Dog Show Helsinki

Judge: Mme Varlet

 

MALES:

Junior Class:
Taikatalven Four-Leaf Clover exc1 and Junior Wold Winner 2014
Taikatalven Felix Felicis exc3
Taikatalven Firecracker exc4


Open Class:
Dream Du Crepuscule Des Loups exc1, RCAC and RCACIB
Taikatalven Devil's Dance exc3
Taikatalven Enflame exc4

FEMALES:

Junior Class:
Taikatalven French Connection exc4

Open Class:
Gentiane Dite Kaneli Du Mas Des Lavandes exc1, CAC, CACIB, BOS and World Winner 2014
Danse Du Soleil Du Crepuscule Des Loups exc2
Taikatalven Desdemona exc3

Champion Class:
Taikatalven Ellain exc2
Joliefleur Du Terril Des Loups exc3

Veteran Class:
B'Goldie Du Baiser Orageux exc2

Breeders Class:
Taikatalven BOB breeder with honours

2.8. Swedish Specialty

Judge: Amanda McLaren

 

Goya du Terril des Loups Champion Class exc1, CQ, BM1, BOS and BOS Champion
Gentiane du Mas des Lavandes Open Class exc1, CQ, BF1, CQ, BOB and BIS3
Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF2, BOB-Champion and BIS2 Champion

2.8. Kokemäki

Judge: Astrid Lundava

 

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc1, CQ, CAC, BM1 and BOB


27.7 Helsinki

Judge: Marjo Järventölä

 

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc1, CQ, CAC, BM1 and BOS

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOB

26.7 Porvoo

Judge: Nina Janger

 

Taikatalven Dreamweaver: Open Class exc1, CQ, BM1 and BOS

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1, BOB, Group 1 and BIS1

24.7 Update

 

Taikatalven Felix Felicis Hips A/A and 0/0 elbows

Taikatalven Four-Leaf Clover: Hips A/A and 2/0 elbows - PKU complaint left from elbows


20.7 Mänsälä

Judge: Anna Redlicka

 

Taikatalven Felix Felicis Junior Class exc2, CQ, RCAC and BM2

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc2

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOB

19.7 Ristiina

Judge: Marianne Holm

 

Taikatalven Four-Leaf Clover: Junior Class exc1, CQ, BM1, CAC, BOB and Group 2

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOS

13.7 Oulu

Judge: Marja Talvitie

Males:

Taikatalven Devils Luck: Champion Class exc1, CQ, BM1, CACIB and BOS

Taikatalven Feu de Joie: Junior Class exc1

13.7 Okre, Latvia

Judge: Valentians Stiklius

 

Males:

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc1, CQ, BM1, jCAC, Junior BOB and BOB

12.7 Okre, Latvia

Judge: Zeljko Todorovic

 

Males:

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc1, CQ, BM1, jCAC, Junior BOB and BOB

12.7 Okre, Latvia

Judge: Balazsovits Janosne

 

Males:

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc1, CQ, BM1, jCAC, BOB-Junior, BOS, Latvian & Baltic Junior Champion and Ogre Junior Winner 2014

7.7 Update

Health Checks

 

Gentiane du Mas des Lavandes: Healthy eyes

Taikatalven Felix Felicis: Healthy eyes

Taikatalven Four-Leaf Clover: Healthy eyes

6.7 Pärnu, Estonia

Judge: Tomas Rohlin

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class exc1, CQ, CAC, BM1 and BOB

5.7 Pärnu, Estonia

Judge:

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class exc1, CQ, CAC, BM1 and BOS

4.7 Pärnu, Estonia

Judge:

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class exc1

29.9 Pori

Judge: Leslie Chalmers

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: VG2

28.6 Forssa

Judge: Stefan Sinko


Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1, BOB and Group 3.


26.6 Update

Taikatalven Blitzkrieg passed away at the age of 14 years

23.6 Update

Taikatalven Feu de Joie: Hips A/A and elbows 0/0

15.6 Pöytyä

Judge:Päivi Eerola

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM2 and CAC

9.6 Update

Taikatalven Feu de Joie: Healthy eyes

8.6 Lohja

Judge: Pirjo Aaltonen


Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOB


1.6 FMBB Specialty

Judge: Saskia Vermeylen

MALES:

JUNIOR CLASS:
Taikatalven Felix Felicis vg
Taikatalven Four Leaf Clover exc1, CQ, RCAC, BOB-Junior and BIS2 Junior
Taikatalven Firecracker exc2 and CQ

OPEN CLASS:
Dream du Crepuscule des Loups exc1, CQ & BM2
Taikatalven Devil´s Dance VG
Taikatalven Enflame exc3 and CQ

Taikatalven Eirys exc

 

CHAMPION CLASS:

Goya du Terril des Loups exc2 and CQ

FEMALES:

JUNIOR CLASS:
Taikatalven French Connection exc 1, CQ, RCAC and BOS-Junior

OPEN CLASS:
B´Goldie du Baiser Orageux exc
Gentiane du Mas des Lavandes exc2 and CQ
Taikatalven Desdemona exc

WORKING CLASS
Taikatalven Daystar exc2 and CQ

CHAMPION CLASS
Joliefleur du Terril des Loups exc1, CQ, BF3
Taikatalven Ellain exc2 and CQ

 

Taikatalven Breeder Group 2nd with honours

Taikatalven Daystar Progeny Group 1st with honours and BIS3


31.5 Finnish Specialty

Judge: Abel Renard

MALES:

JUNIOR CLASS:
Taikatalven Felix Felicis exc3
Taikatalven Four Leaf Clover exc4
Taikatalven Firecracker exc

OPEN CLASS:
Dream du Crepuscule des Loups exc1, CQ & BM3
Taikatalven Devil´s Dance VG
Taikatalven Enflame exc4

FEMALES:

JUNIOR CLASS:
Taikatalven French Connection exc 3

OPEN CLASS:
B´Goldie du Baiser Orageux vg
Gentiane du Mas des Lavandes exc
Taikatalven Desdemona exc

WORKING CLASS
Taikatalven Daystar vg3

CHAMPION CLASS
Joliefleur du Terril des Loups exc1, CQ, BF3
Taikatalven Ellain exc2


29.5 Ivö, Regional Specialty, Sweden

Judge: Dyllis Knight


Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc2, CQ and BF3

25.5 Moletai, Lithuania

Judge:Helena Borisova

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, jCAC, BOB Junior and BOB

24.5 Moletai, Lithuania

Judge: Julija Aldietene

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, jCAC, BOB Junior and BOB

24.5 Moletai, Lithuania

Judge: Galina Kalinichenko

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, jCAC, BOB Junior, BOS, Baltic Junior Winner 2013 and Lithuanian Junior Champiom

23.5 Moletai, Lithuania

Judge: Valentin Fedorov

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, jCAC, BOB Junior and BOB

18.5 Riihimäki

Judge: Astrid Lundava


Females:

Taikatalven Ellain: Champion Class exc2, CQ and BF2

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1 and BOB

18.5 Rauma

Judge: Beata Petkevica

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, CAC, BOB Junior and BOB

18.5 Oulu

Judge: Marjo Järventölä

 

Males:

Taikatalven Devils Luck: Champion class exc2, CQ and BM3

Taikatalven Eirias: Open Class exc2

Taikatalven Devils Dance: Open Class exc1, CQ, BM1, CACIB and BOS

17.5 Working Dog Specialty, Helsinki

Judge: Jan Ebels

 

Males:

Taikatalven Firecracker : Junior Class exc1, CQ, BM3 and CAC

Taikatalven Dreamweaver: Open Class exc1, CQ, BM1 and BOS

Taikatalven Enflame: Open Class G

 

 

Females:

Taikatalven Daystar: Working Class: exc1, CQ, BF4, BOB Working dog and BIS1 Working dog

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1, BOB and BIS1

Taikatalven Ellain: Champion Class exc2, CQ and BF3

 

Taikatalven Breeders Class 1st with honours and BIS3

17.5 Kittilä

Judge: Pirjo Aaltonen

 

Males:

Taikatalven Devils Luck: Champion Class exc1, CQ and BM2

11.5 Hamina

Judge: Irina Poletaeva

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: VG1

 

Females:

Taikatalven Ellain: Champion Class VG2

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1, CACIB and BOB

10.5 Helsinki

Judge: Wenche Eikeseth

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, CAC and BOS

 

Females:

Taikatalven Ellain: Champion Class exc 2, CQ, BF2 and RCACIB

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF1, CACIB and BOB

4.5 Tampere

Judge: Roland Fors

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1

 

Females:

Taikatalven Ellain: Champion Class exc 2

3.5 Parikkala

Judge: Maija Sylgren

 

Males:

Taikatalven Eirys: Open Class exc1, CQ, BM1 and BOB

3.5 Posio

Judge: Lena Danker

 

Males:

Taikatalven Devils Luck: Champion Class exc1

3.5 Harjavalta

Judge: Csaba Zsolt Lokodi

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: G

27.4 Lahti

Judge: John Walsh

 

Males:

Taikatalven Felix Felicis: Jun exc1, CQ, BM1, CAC and BOB

Taikatalven Four-Leaf Clover: Jun exc2, CQ, BM2 and RCAC

 

Females:

Taikatalven Daystar: Working Class: exc1, CQ, BF1, CACIB and BOS

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ, BF2 and RCACIB

Taikatalven Ellain: Champion Class exc2, CQ and BF3

 

Taikatalven Breeders Class 1st with honours

26.4 Vaasa

Judge: Olli Kokkonen

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM2 and CAC

20.4 Imatra

Judge: Hans Lehtinen

 

Males:

Taikatalven Eirys: Open Class VG1

 

Females:

Taikatalven Ellain: Champion Class VG1

17.4 Update

Taikatalven Firecracker: Healthy eyes

9.4 Update

Taikatalven Firecracker: Hips AB and elbows 0/0

23.3 Riga, Latvia

Judge: Blaz Kavcic

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, jCAC and BOB

 

Females:

Taikatalven Daystar: CHampion Class: exc1, CQ, BF2 and RCACIB

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, BF1, CACIB and BOS

22.3 Riga, Latvia

Judge: Linda Jurgens

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, jCAC, BOS and Latvian Junior Winner 2014

 

Females:

Taikatalven Daystar: CHampion Class: exc1, CQ, BF1, CAC-CACIB, BOB and Latvian Winner 2014

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, BF2 and RCACIB

9.3 Seinäjoki

Judge: Pirjo Aaltonen

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM2 and CAC

9.3 Vilnus, Lithuania

Judge: Cesare Calcinati

 

Females:

Taikatalven Ellain: CACIB and BOS

8.3 Vilnus, Lithuania

Judge: Anne Indergaard

 

Females:

Taikatalven Ellain: CAC-CACIB, BOB and Lithuanian Winner 2014 - Lithianian, Latvian, Estonian and Baltic Champion

2.3 Tallinn, Estonia

Judge: Dusan Paunovic

 

Males:

Taikatalven Devils Luck: BM1 and BOB

1.3 Tallinn, Estonia

Judge: Helen Kasuk-Tenson

 

Males:

Taikatalven Devils Luck: BM1, CAC, BOB and Estonian Champion

26.2 Update

Taikatalven Daystar become International Champion CIB.

23.2 Valmiera, Latvia

Judge: Maciej Kozber

 

Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, BF1, BOB and Group 3

22.2 Valmiera, Latvia

Judge: Harto Stockmari

 

Females:

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, BF1, CAC, BOB and Latvian Champion

22.2

Jyväskylä

Judge: Manuel Borghes

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM2 and RCAC

 

Females:

Taikatalven French Connection: Junior Class VG1

Taikatalven Desdemona: Open Class exc2, CQ and BF3

Taikatalven Ellain: Champion Class exc 2, CQ and BF4

26.1. Narva, Estonia

Judge: Neboja Savicic

 

Taikatalven Firecracker: Junior Class G

 

18.1. Turku

Judge: Hilkka Salohalla

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, CAC and BOS

 

Females:

Gentiane du Mas des Lavandes: Open Class exc1, CQ, BF1, CACIB and BOB

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ and BF2 and RCACIB

 

25.1. Narva, Estonia

Judge: Blac Kavcic

 

Taikatalven Firecracker: Junior Class exc1, CQ, BM1, jCAC, BOB-junior and BOB

 

12.1. Lahti

Judge: Harry Tast

 

Males:

Taikatalven Firecracker Junior Class: exc1, CQ, BM1, CAC and BOS

 

Females:

Taikatalven Ellain: Open Class exc 1, CQ and BF3

Joliefleur du Terril des Loups: Champion Class exc1, CQ and BF1, CACIB, BOB, BOG1 and BIS1

 

12.1.Kajaani

Judge: Tino Pehar

 

Males:

Taikatalven Eirias: Open Class exc1

Taikatalven Devils Luck: Champion Class exc1, CQ, BM2 and RCACIB

 

Females:

 

Taikatalven Darya-I-Nur: Working Class G

10.1 Update

2013 News here

1.1. Update 2012 News here
15.1. Update 2011 News here
1.1. Update 2010 News here
1.1 Update 2009 News in here
1.1 Update 2008 News in here
1.1 Update 2007 News in here